Poznań, ul. Morasko 17
61 665 06 06 ; 784 898 784

Co oferuje swoim obywatelom Estonia już dziś?

Co oferuje swoim obywatelom Estonia już dziś?

Estonia do bardzo zinformatyzowane państwo. Zdecentralizowane systemy informatyczne ułatwiają życie zarówno mieszkańcom jak i urzędnikom. Rewolucja zaczęła się już od dowodów osobistych. Estońskie dowody osobiste wyposażone są w chip umożliwiający korzystanie z infrastruktury e-państwa… ale nie tylko. Dowód osobisty umożliwia też podpisywanie umów z innymi obywatelami. W Polsce co prawda jest już możliwe podpisanie się podpisem elektronicznym, ale potrzebny jest do tego zakup specjalnego czytnika oraz certyfikatu. To niestety dodatkowy koszt i czas, który muszą poświęcić Polacy na to, a w pełni korzystać z dobrodziejstw e-podpisu. Estończycy otrzymali od państwa podpis elektroniczny„w gratisie”. Warto podkreślić, jaka to duża oszczędność czasu dla przedsiębiorców. Można wymieniać umowy za pośrednictwem poczty elektronicznej, nie ponosząc opłat pocztowych.

Dowód osobisty oferuje także głosowanie przez internet, co zwiększa frekwencję. Mimo, że pierwsze głosy elektroniczne zostały oddane przez mieszkańców stanu Arizona w USA już w roku 2000, to Estończycy i tak pozostają w ścisłej czołówce. Na początku podniosły się liczne głosy sprzeciwu, że nowa forma głosowania będzie dyskryminowała osoby starsze o konserwatywnych poglądach. W pierwszych wyborach ok. 5% więcej głosów rzeczywiście otrzymały partie liberalne. W następnych wyborach ta różnica zmieniła się na korzyść… partii konserwatywnych.

Dzisiaj Estończycy mogą głosować w formie tradycyjnej i elektronicznej, z czasem jednak pozostanie tylko możliwość głosowania elektronicznego. Warto zauważyć, że są to ogromne oszczędności przy organizacji wyborów. A wszystko to za sprawą dobrze napisanego programu, który umożliwia praktycznie bez kosztowe organizowanie kolejnych głosowań.

Estońskie e-państwo to również dostęp do zinformatyzowanej służby zdrowia. Przebyte choroby, ubezpieczenie medyczne – wszystkie te dane zapisywane są na specjalnym serwerze. Cyfryzacja to również proces wystawiania recept. Wystawienie recepty jest niezwykle proste, a jednocześnie pod pełną kontrolą.

E-państwo oferuje także duże ułatwienie pracy dla notariuszy. Wystarczy, I że obie strony zawierające np. transakcję sprzedaży nieruchomości włożą i swoje dowody osobiste do czytnika, a duża część aktu notarialnego zostanie napisana sama przez system informatyczny.

Pojawiły się także duże ułatwienia w sądownictwie. Zrównały się szanse obywateli i urzędników w dostępie do akt spraw administracyjnych czy sądowych. Wszystkie dokumenty składane w toku spraw sądowych i czy administracyjnych mogą zostać obejrzane przez stronę postępowania po zalogowaniu się na serwer sądu czy urzędu. To ogromna oszczędność czasu.

Czy takie dane są bezpieczne?

Życie pokazało, że tak. Pomimo wielu ataków hakerskich również z Rosji udało się skutecznie je odeprzeć. Państwo zapewniało swoich obywateli niejednokrotnie, że dane nie będą przekazywane firmom prywatnym oraz że dostęp do serwerów nie będzie w sposób nadmiarowy wykorzystywany przez służby bezpieczeństwa. Estończycy mogą złożyć skargę do odpowiednika naszego Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *