Poznań, ul. Morasko 17
61 665 06 06 ; 784 898 784

Czy możliwe jest trwale usunięcie danych? 

Czy możliwe jest trwale usunięcie danych?

Peter Gutmann – autor jednej z najbezpieczniejszych programowych metod usuwania danych przyznaje, że trwałe usunięcie danych wyłącznie za pomocą nadpisywania jest niemożliwe. Autor twierdzi, że nie ma znaczenia fakt, ile razy się tę operację wykona.

Laboratorium Kryminalistyczne Policji uważa, że jeśli dysk nie został fizycznie zniszczony, rozbity na kawałki, to da się z niego wyciągnąć wszystko od początku jego istnienia.

Jeden bajt danych jest zapisywany na powierzchni wielkości około 2-3 nanometrów. To są milionowe części milimetra! Talerz dysku twardego wiruje z prędkością nawet 15 000 obrotów na minutę. Jest zatem nie wielka szansa, że za każdym razem głowica nadpisująca dane idealnie trafi na tak wirującym dysku w obszar o wielkości 2-3 nanometrów. Jeżeli trafi, tylko częściowo, to odpowiedni sprzęt może pozwolić na odtworzenie pierwotnej wartości pola magnetycznego na tym fragmencie powierzchni dysku.

Metody sprzętowe

Metody sprzętowe niszczenia nośników danych polegają na zupełnie czymś innym. To już fizyczna ingerencja w strukturę dysku polegająca na utrudnieniu lub nawet uniemożliwieniu odtworzenia zapisanych na nich danych. Najmniej jest to możliwe w warunkach domowych. Mimo że powszechnie uważa się, iż metody te są z reguły znacznie skuteczniejsze od metod programowych, to nie wszystkie dają stuprocentową pewność zniszczenia danych w sposób bezpowrotny. Na pewno wszystkie bez wyjątku sprawiają, że nośnik przestaje być zdatny do użytkowania.

Najprostszą metodą jest jak podziurawienie, pogięcie lub zdeformowanie nośnika. Metody te, możliwe są do wykonania bez specjalistycznego sprzętu. W bardziej profesjonalnych metodach nośniki danych niszczone są tak, że zdziera się z nich powłokę magnetyczną za pośrednictwem różnego rodzaju urządzeń mielących, ścinających lub prasujących, czyli np. niszczarek sprzętowych, zgniatarek czy rozdrabniarek nośników.

Wydawałoby się, że ta metoda daje już 100% gwarancję utraty danych. Okazuje się, że nie do końca.

„Średnia światowa skuteczność odzyskiwania danych w profesjonalnym laboratorium wynosi obecnie około 80%, Na ten wynik składają się również najcięższe przypadki, w których nośniki celowo zostały fizycznie zniszczone, spalone, roztrzaskane czy zalane. Jak się okazuje w zdecydowanej większości tego typu przypadków dane można odzyskać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *