Poznań, ul. Morasko 17
61 665 06 06 ; 784 898 784

Czy w e-państwie nasze dane osobowe nadal będą bezpieczne?

Czy w e-państwie nasze dane osobowe nadal będą bezpieczne?

Proces informatyzacji przyczynia się do ogromnych zmian w każdej dziedzinie naszego życia. Powrót do przelewów bankowych w okienku pocztowym wydaje się wielkim nonsensem. Z dnia na dzień coraz więcej transakcji jest zawieranych za pośrednictwem komunikacji elektronicznej.

Powoli, bo powoli zmiany zachodzą również w sferze administracji publicznej. Za pośrednictwem platformy e-PUAP możemy teraz dokonać wielu czynności bez konieczności wychodzenia z domu.

Jest też niestety drugie dno tego postępu, bowiem wszystkie nowości wywołują również obawy. Szczególnie uważnie należy przyjrzeć się wpływowi nowych technologii na nasze prawo do prywatności.

Gdybyśmy całe państwo przenieśli do internetu? Czy nasze dane osobowe byłyby w niebezpieczeństwie?

Jest jeden kraj, który już dzisiaj nazywany jest e-państwem – czyli Estonia.

Historia Estonii potoczyła się w nieco inaczej niż pozostałych republik bałtyckich. Estończycy od samego początku chcieli znaleźć swój obszar specjalizacji. Wybór padł na informatykę. Argument przemawiający za informatyzacją był fakt że Estonia to małe państwo, liczące ok. 1,3 mln obywateli. Utrzymanie rozbudowanej administracji w tak małym państwie byłoby kosztowne. Informatyzacja miała przyczynić się do tego, że ilość etatów urzędniczych będzie ograniczona do absolutnego minimum. Okazało się, że wprowadzenie pełnej informatyzacji wszystkich urzędów to dość spore koszty, przekraczające możliwości państwa. Rozwiązaniem okazał się prosty i zdecentralizowany system informatyczny X-Road.

System wyróżnia się między innymi tym, że może być stopniowo rozbudowywany o kolejne rejestry czy ewidencje, a do przesyłu danych wykorzystywana jest sieć internet.

Zatem odpada konieczność tworzenia sieci wewnętrznych łączących poszczególne urzędy czy bazy danych. Rozwiązanie okazało się nie tylko proste, ale również o wiele tańsze.

Estońscy programiści mieli również swój udział w w stworzeniu niezwykle popularnego komunikatora SKYPE.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *